Dane kontaktowe
Liliana Niewiadomska,
Renata Stosio S.C.
ul. Żytnia 32
01-191 Warszawa
 
Telefon: (22) 632-10-59

tel/fax (22) 631-03-57

oferta@okopowaflagi.pl

 

Godziny otwarcia: Pon.-Pt. 9:00-17:00 Sob. 9:00-13:00

 

Protokół flagowy

Mimo iż w Polsce protokół flagowy nie jest uregulowany prawnie, na podstawie regulacji obowiązujących w innych państwach Polski Instytut Heraldyczno - Weksylologiczny opracował wytyczne jakimi należy się kierować. Poniżej najważniejsze informacje. 
 
Źródło: Album Polski Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego.
 
 
 
1. Warunki ekspozycji flag
 
- flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe
 
- na zewnątrz flaga ma być eksponowana od światu do zmierzchu, jeśli ma być eksponowana po zmierzchu, musi być dobrze oświetlona
 
- nie wywiesza się flagi w dni deszczowe, podczas zamieci śnieżnych oraz przy wyjątkowo silnym wietrze
 
- flaga nie może dotykać podłoża
 
- na fladze nie umieszcza się żadnych napisów ani rysunków
 
- jedynym właściwym sposobem utylizacji starej flagi jest jej niepubliczne spalenie lub jeśli jest ona związana z jakimś szczególnym wydarzeniem, przekazanie do muzeum
 
2. Ekspozycja flagi
 
Podstawowym sposobem ekspozycji flagi jest wywieszenie jej na maszcie pionowym lub skośnym. Inne sposoby to:
 
- wywieszenie z okna lub balkonu na drążku umieszczonym prostopadle do ściany budynku
 
- zawieszenie pionowo nad ulicą na linie rozciągniętej miedzy dwoma budynkami
 
- zatknięcie flagi na drążku w ukośnym uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni
 
- zamocowanie flagi na drążku do prawego błotnika pojazdu
 
- niesienie na drzewcu w pochodzie
 
- umieszczenie na drzewcu/maszcie w przeznaczonej do tego podstawie w sali lub gabinecie oraz na podium po prawej stronie mówcy
 
 
 
3. Ceremoniał flagowy
 
Uroczyste podniesienie flagi odbywa się przy akompaniamencie hymnu narodowego. Uczestniczą w nim dwie osoby, pierwsza zaczepia flagę za pomocą karabińczyków do linki przy maszcie, druga w tym czasie podtrzymuje luźny skraj flagi, tak aby nie dotknęła ona podłoża. Osoba, która umocowała flagę, wciąga ją na maszt, druga puszcza dopiero gdy luźny skraj flagi jest na wysokości jej ramienia. Flagę podnosi się na maszt energicznie a opuszcza powoli. Flagę po ściągnięciu z masztu należy złożyć.
 
 
W dniach żałoby narodowej flagi na masztach pionowych spuszcza się do połowy masztu. Rano podnosi się flagę na szczyt masztu a następnie powoli spuszcza do połowy. Wieczorem na chwilę podnosi się flagę na szczyt masztu a następnie spuszcza w dół i składa. Flagi na drzewcach/masztach ukośnych opatruje się kirem.
 
 
Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony. Jeśli flaga jest zawieszona pionowo nad ulicą, pas biały będzie zawsze z lewej strony dla patrzących w kierunku rosnącej numeracji domów.
 
Flaga przykrywająca trumnę jest ułożona tak aby linia rozdzielająca barwę białą od czerwonej znajdowała się wzdłuż linii środkowej długości trumny. Pas biały powinien znajdować się nad sercem zmarłego. Po ceremonii flagę należy zdjąć, złożyć i przekazać najbliższemu krewnemu osoby zmarłej lub jej pełnomocnikowi.
 
 
Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony. Jeśli flaga jest zawieszona pionowo nad ulicą, pas biały będzie zawsze z lewej strony dla patrzących w kierunku rosnącej numeracji domów.
 
Zaleca się aby flaga towarzyszyła odsłonięciu pomnika lub tablice pamiątkowej, jednakże nie jako zasłona lub przykrycie w/w.
 
Flagą nie oddaje się honorów.
 
Flagi nie używa się jako opakowania.
 
4. Ekspozycja flagi państwowej z innymi flagami
 
Jak zostało powiedziane wcześniej, flaga gospodarze zajmuje honorowe miejsce. Hierarchia kształtuje się następująco:
 
1. Flaga gospodarza - w naszym przypadku - flaga Rzeczpospolitej Polskiej
 
2. Flaga innego państwa (jeśli jest więcej niż jedna flaga obcego państwa, obowiązuje kolejność alfabetyczna, w języku polskim)
 
3. Flaga województwa
 
4. Flaga powiatu
 
5. Flaga gminy
 
6. Flaga Unii Europejskiej
 
7. Flaga organizacji ogólnopolskiej
 
8. Flaga organizacji międzynarodowej
 
9. Flaga służbowa (policja, straż pożarna, straż miejska, poczta, itp.)
 
10. Flaga firmowa
 
11. Flaga okolicznościowa
 
Ilustracje przedstawiające przykładowe układy flag:
 
 
 

5. Ekspozycja flag na masztach pionowych
 
Jeśli chcemy zainstalować jeden maszt, powinien się on znajdować po lewej stronie wejścia, patrząc z pozycji osoby wchodzącej. Jeśli instalujemy dwa lub więcej masztów, możemy rozmieścić je równolegle do fasady budynku lub prostopadle do niego - wzdłuż alei prowadzącej do wejścia głównego. Wszystkie maszty muszą mieć jednakową wysokość. Odległość między masztami nie może być mniejsza niż 1/5 wysokości masztów. Wszystkie flagi muszą mieć jednakową szerokość (krawędź flagi równoległa do masztu). Szerokość flagi nie może być mniejsza niż 1/6 i większa niż 1/4 wysokości masztu. Na jednym maszcie wywieszamy tylko jedną flagę. Jeśli flaga polska jest eksponowana z innymi flagami, wciąga się ją jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.