Dane kontaktowe
Liliana Niewiadomska,
Renata Stosio S.C.
ul. Żytnia 32
01-191 Warszawa
 
Telefon: (22) 632-10-59

tel/fax (22) 631-03-57

oferta@okopowaflagi.pl

 

Godziny otwarcia: Pon.-Pt. 9:00-17:00 Sob. 9:00-13:00

 

Jak prawidłowo wywieszać flagę Polski w pionie

Wywieszenie flagi państwowej należy wcześniej odpowiednio zaplanować. Pod uwagę trzeba wziąć otoczenie oraz sposób wieszania flagi. Miejsce, w którym umieszczona zostanie flaga, musi być odpowiednio honorowe i zapewniać jej dobrą widoczność. Powinno się zadbać również o to, żeby flaga nie miała styczności z gruntem. Istnieją też określone zasady wieszania flagi Polski w pionie.

Wskazówki, które warto zastosować podczas wieszania flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga państwowa musi zostać powieszona w taki sposób, żeby:

1. Nie zawijała się wokół masztu

2. Jej górna część znajdowała się na szczycie masztu (wyjątkiem jest sytuacja, w której obowiązuje żałoba narodowa)

3. Wisząc w pionie, biała część znajdowała się po stronie masztu. W ten sposób czerwona część flagi pozostaje wolna i może dumnie powiewać

Oprócz tego można spotkać się z zasadami, które mówią o tym, że flaga Polski nie powinna być wywieszana w dni bardzo wietrzne, bo to może doprowadzić do zerwania flagi.

O co jeszcze należy zadbać, wieszając flagę Rzeczypospolitej Polskiej w pionie?

Przy wieszaniu flagi w tej orientacji obowiązują również zasady, właściwe dla flag w orientacji poziomej. Taka flaga nie może być więc wyblakła. Oprócz intensywnych kolorów ważne jest też to, żeby materiał być czysty. Nie można dopuścić również do sytuacji, w której flaga jest postrzępiona. Osoby indywidualne, które decydują się na wywieszenie flagi, muszą pamiętać też o tym, że nie może się na niej znajdować godło (lub inne elementy). Flagi z godłem mogą używać jedynie określone jednostki urzędowe.
 
Jeśli w pionie umieszczone są trzy flagi, flaga państwowa powinna znajdować się na maszcie środkowym. W tej orientacji również obowiązuje nas zasada mówiąca o tym, że maszty powinny być ten samej wysokości, a flagi tej samej wielkości.
 
Znajomość protokołu flagowego pozwala uniknąć rażących błędów. Dzięki jasnym wytycznym możliwe jest właściwe, honorowe i godne wyeksponowanie tego najważniejszego symbolu narodowego.