Dane kontaktowe
Liliana Niewiadomska,
Renata Stosio S.C.
ul. Żytnia 32
01-191 Warszawa
 
Telefon: (22) 632-10-59

tel/fax (22) 631-03-57

oferta@okopowaflagi.pl

 

Godziny otwarcia: Pon.-Pt. 9:00-17:00 Sob. 9:00-13:00

 

Flaga RP i jej historia

Flaga Polski nie zawsze prezentowała się tak jak teraz. W jaki sposób ten symbol narodowy ewoluował, zanim przyjął znany nam wszystkim wygląd?

Początki flagi Polski

Chociaż teraz polską flagę można nabyć bez problemu, początkowo na takie akcesoria było stać tylko zamożnych szlachciców i szlachcianki. Wszystko z powodu barwnika, którego używano do uzyskania koloru karmazynu. Mowa o niezwykle drogiej koszenili. Karmazyn z oczywistych względów, nie był więc opłacalnym rozwiązaniem, gdy trzeba było wyprodukować sztandary, używane podczas bitew. W efekcie popularność zyskał inny odcień - czerwień.

Zmieniały się jednak nie tylko kolory. Warto przyjrzeć się również obecności orła. Na samym początku biały orzeł zdobił czerwone tło flagi. Z czasem pojawił się również biały pas, umieszczony na środku. Na takim nowym polu sytuowano Herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Najważniejsze regulacje dotyczące wyglądu flagi Polski

1. Uchwała Sejmu Królewskiego z 7 lutego 1831 roku - precyzowała kolor herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego (biel i czerwień).
 
2. Uchwała Sejmu Ustawodawczego z 1 sierpnia 1919 - w efekcie za flagę niepodległego państwa uznano dwa równoległe pasy - biały i czerwony.
 
3. Rozporządzenie Prezydent Rzeczypospolitej z 1927 - dotyczyło zamiany koloru karmazynowego na cynober.
 
4. Dekret władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej z 1955 - oficjalne potwierdzenie, że flaga państwowa jest koloru białego i czerwonego.
 
5. Ustawa określająca wygląd flagi z 1980 roku - określono m.in. układ kolorów, gdy flaga znajduje się w pionie (czerwień z prawej strony).

Święto flagi państwowej

Co roku, 2 maja, obchodzimy święto flagi Rzeczypospolitej Polski. Data ta została wybrana nieprzypadkowo. Z jednej strony nawiązuje do obchodzonego dzień później Święta Konstytucji 3 maja. Z drugiej strony upamiętnia walki w Berlinie z 1945 - 2 maja zawieszono bowiem Polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa i Reichstagu.