Dane kontaktowe
Liliana Niewiadomska,
Renata Stosio S.C.
ul. Żytnia 32
01-191 Warszawa
 
Telefon: (22) 632-10-59

tel/fax (22) 631-03-57

oferta@okopowaflagi.pl

 

Godziny otwarcia: Pon.-Pt. 9:00-17:00 Sob. 9:00-13:00

 

Kiedy wieszać

 
Zdobyliśmy już flagę, wiemy jak ją wieszać. Powstaje pytanie kiedy? Przed rokiem 2004 nie było tego „problemu” flagę można było wywieszać tylko w określone dni, a za wywieszenie w innym terminie groziła odpowiedzialność karna. Powód takiego a nie innego podejścia do tematu sięga czasów powojennych, kiedy pojawiło się kilka „świąt”, które władza bardzo promowała, z kolei pamięć o innych datach starano się wymazać. Przepis istniał nie był, na szczęście po 89 roku, egzekwowany i w praktyce można było wywiesić Biało – czerwoną kiedy uznaliśmy za słuszne. Szkoda tylko, że na zmianę tego przepisu trzeba było czekać tak długo.
 
Jest to więc sprawa osobista, kiedy chcemy aby przed naszym domem powiewała flaga narodowa. Wszystkie osoby które wieszają flagi zawsze kierują się naszą historią, pełną wydarzeń, o których pamięć stanowi część naszej narodowej tożsamości. Poniżej kilka dat, w mojej opinii zasługują na upamiętnienie.
 
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (ustanowiony w 2011, jako święto państwowe).
 
10 kwietnia 2010 –katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonka Marią i wielu wybitnych polityków, generałów i członków kancelarii prezydenta w sumie 94 osoby.
 
1 maja – Święto Pracy
 
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – ustanowiony przez sejm 20 lutego 2004 r. po raz pierwszy obchodzony 2 maja 2004.
 
3 maja 1791 – uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja
 
8(9) maja 1945 – zakończenie II wojny światowej. W czasie tego konfliktu życie straciło od 50 do 78 mln ludzi. Dzień 9 maja był do 89 roku oficjalnym świętem państwowym.
 
15 lipca 1410 – bitwa pod Grunwaldem. Wielkie zwycięstwo wojsk Polsko-Litewskich nad Zakonem Krzyżackim. Było to pierwsze oficjalne święto państwowe. Król Władysław Jagiełło ogłosił rocznicę tego wydarzenia dniem wolnym od pracy.
 
1 sierpnia 1944 – Powstanie warszawskie. Szczególnie obecne w sercach Warszawiaków. Każdy mieszkaniec ówczesnej Warszawy stracił kogoś bliskiego. Do dziś są osoby, które zostawiają flagę wywieszoną przez 63 dni.
 
15 sierpnia 1920 – Bitwa warszawska – Cud nad Wisłą decydująca bitwa wojny Polsko – bolszewickiej, jedna z najważniejszych w historii świata. Jest to tez Święto Wojska Polskiego i kościelne święto Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny.
 
31 sierpnia 1980 – podpisanie porozumień sierpniowych kończących strajk w Stoczni Gdańskiej. Utworzenie NSZZ Solidarność. Jest to oficjalny Dzień Solidarności i Wolności.
 
1 września 1939 – wybuch II wojny światowej
 
17 września 1939 – napad ZSRR na Polskę znany jako „nóż w plecy”. 17 września 1944 rozpoczęła się operacja Market – Garden w której wzięła udział Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.
 
11 Listopada 1918 – Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Jest to data umowna, ale jednocześnie zbieżna z datą oficjalnego końca I wojny światowej. Dzień ten jest dniem świątecznym w wielu krajach Europy.
 
13 grudnia 1981 – Wprowadzenie stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
 
Nie jest to żadna oficjalna lista, a tylko propozycja. Każdy sam powinien zdecydować kiedy chce wywieszać flagę. Flaga mówi też coś o nas samych, mówi „Jestem patriotą, pamiętam, obchodzi mnie mój kraj i nie wstydzę się tego”. Zaczyna się zwykle od pierwszej samotnie wywieszonej na całym bloku, a potem nagle sąsiedzi też wpadają na taki pomysł i od razu te narodowe święta wyglądają inaczej.