Dane kontaktowe
Liliana Niewiadomska,
Renata Stosio S.C.
ul. Żytnia 32
01-191 Warszawa
 
Telefon: (22) 632-10-59

tel/fax (22) 631-03-57

oferta@okopowaflagi.pl

 

Godziny otwarcia: Pon.-Pt. 9:00-17:00 Sob. 9:00-13:00

 

Wszystkie strony

 
Flaga - płat tkaniny określonego kształtu i barwy przymocowywany do drzewca może zawierać godła, symbole, wizerunki. Flaga jest znakiem rozpoznawczym, symbolem państwa (flaga państwowa) lub organizacji, jak również miast (flaga miejska) czy jednostek podziału administracyjnego, oddziału wojsk (sztandar), organizacji: politycznych, społecznych, kościelnych, sportowych, itd.
 
Każda flaga ma swój określony kształt i wymiary, ale nie podane w centymetrach, calach stopach czy tym podobnych, a jako stosunek długości do szerokości płata materiału. I tak np. flag polska ma proporcje 5:8. Czyli np. rozmiar flagi wyrażony w centymetrach kształtował się będzie przykładowo: 80x50 cm, 100x62,5 cm, itd.
 
Po co mi ta flaga?
 
Czy warto ją wywieszać? Przecież nie jestem urzędem. Co sobie sąsiedzi o mnie pomyślą? A jak to montować?
 
Te pytania czasem słyszymy od klientów, którzy przypadkowo do nas wchodzą zaintrygowani nazwą „Artykuły Propagandowe”, bądź wyglądem wystawy. Na pytanie „dlaczego wywieszać flagę?” odpowiadamy zwykle „dlaczego nie?”. W Stanach Zjednoczonych czy Szwecji przyjęty jest zwyczaj że flaga jest wywieszona cały rok. Pamiętam jak wielkie wrażenie na mnie zrobił widok małych domków u wejścia do portu w Sztokholmie, gdzie przed każdym domem był maszt i powiewały flagi szwedzkie. W naszym kraju flaga wywieszona na prywatnym balkonie w dzień święta narodowego jest ciągle zjawiskiem rzadkim. Wydaje mi się, że winna jest tu nasza historia najnowsza. Gdy po pierwszej wojnie światowej Polska znów pojawiła się na mapach, nikt nie wstydził się okazywać patriotyzmu. Z opowieści osób starszych wiem, że np. 11 listopada cała Warszawa wręcz tonęła we flagach biało-czerwonych. Po drugiej wojnie światowej okazało się, że musimy wywieszać flagi w rocznicę dziwnych wydarzeń. Jakaś rewolucja październikowa, jakiś manifest lipcowy. Jeszcze obok obowiązkowo musi być flaga czerwona. Nie można było natomiast upamiętniać świąt, które do tej pory przyzwyczajeni byliśmy świętować. Przypomina mi się serial „Alternatywy 4” i rozmowa na temat flag dzielnicowego (w tej roli sam Stanisław Bareja) ze Stanisławem Aniołem (Roman Wilhelmi):
 
-Flagi trzeba powiesić.
 
-Panie sierżancie, ja zawsze w to robotnicze święto to już tam nie ma...
 
-Nie o to chodzi.
 
-Ta.
 
-Drugiego to jeszcze mogą sobie wieczorem prawda wisieć, ale żeby potem mi zaraz zdjąć, żeby nie płowiały. Rozumiemy się?
 
Naturalnie wszyscy wtedy rozumieli naturalna wiec była niechęć do wywieszania flag w ogóle. Skoro wtedy kiedy chcę mi nie wolno, a kiedy nie chcę to mi każą. Ofiarą tej sytuacji w Polsce stał się zwyczaj spontanicznego wywieszania flag. Kojarzyło nam się to z niechcianym przymusem, a prawdziwym patriotą był ten kto flagi nie wywiesza.
 
Zapewne minie jeszcze trochę czasu zanim na nowo przyswoimy sobie nawyk upamiętniania ważnych dla Polski dat przez wywieszenie flagi. Najważniejsze to dać dobry przykład. Są miejsca gdzie nie ma ani jednej flagi, są i takie gdzie flagi są prawie na każdym domu. Różnica jest taka, że ktoś kiedyś pierwszy wywiesił flagę, sąsiad zobaczył i zrobił to samo. Po kilku latach dom bez flagi stał się rzadkością. Ważne by się odważyć być tym pierwszym, drugim i kolejnym. Mamy z czego być dumni, mamy o czym pamiętać i mamy też dzieci którym warto pokazać, że patriotyzm to nie tylko puste słowo.
 
Zdobyliśmy już flagę, wiemy jak ją wieszać. Powstaje pytanie kiedy? Przed rokiem 2004 nie było tego „problemu” flagę można było wywieszać tylko w określone dni, a za wywieszenie w innym terminie groziła odpowiedzialność karna. Powód takiego a nie innego podejścia do tematu sięga czasów powojennych, kiedy pojawiło się kilka „świąt”, które władza bardzo promowała, z kolei pamięć o innych datach starano się wymazać. Przepis istniał nie był, na szczęście po 89 roku, egzekwowany i w praktyce można było wywiesić Biało – czerwoną kiedy uznaliśmy za słuszne. Szkoda tylko, że na zmianę tego przepisu trzeba było czekać tak długo.
 
Jest to więc sprawa osobista, kiedy chcemy aby przed naszym domem powiewała flaga narodowa. Wszystkie osoby które wieszają flagi zawsze kierują się naszą historią, pełną wydarzeń, o których pamięć stanowi część naszej narodowej tożsamości. Poniżej kilka dat, w mojej opinii zasługują na upamiętnienie.
 
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (ustanowiony w 2011, jako święto państwowe).
 
10 kwietnia 2010 –katastrofa prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginęli Prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonka Marią i wielu wybitnych polityków, generałów i członków kancelarii prezydenta w sumie 94 osoby.
 
1 maja – Święto Pracy
 
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – ustanowiony przez sejm 20 lutego 2004 r. po raz pierwszy obchodzony 2 maja 2004.
 
3 maja 1791 – uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja
 
8(9) maja 1945 – zakończenie II wojny światowej. W czasie tego konfliktu życie straciło od 50 do 78 mln ludzi. Dzień 9 maja był do 89 roku oficjalnym świętem państwowym.
 
15 lipca 1410 – bitwa pod Grunwaldem. Wielkie zwycięstwo wojsk Polsko-Litewskich nad Zakonem Krzyżackim. Było to pierwsze oficjalne święto państwowe. Król Władysław Jagiełło ogłosił rocznicę tego wydarzenia dniem wolnym od pracy.
 
1 sierpnia 1944 – Powstanie warszawskie. Szczególnie obecne w sercach Warszawiaków. Każdy mieszkaniec ówczesnej Warszawy stracił kogoś bliskiego. Do dziś są osoby, które zostawiają flagę wywieszoną przez 63 dni.
 
15 sierpnia 1920 – Bitwa warszawska – Cud nad Wisłą decydująca bitwa wojny Polsko – bolszewickiej, jedna z najważniejszych w historii świata. Jest to tez Święto Wojska Polskiego i kościelne święto Wniebowzięcia Najświętrzej Marii Panny.
 
31 sierpnia 1980 – podpisanie porozumień sierpniowych kończących strajk w Stoczni Gdańskiej. Utworzenie NSZZ Solidarność. Jest to oficjalny Dzień Solidarności i Wolności.
 
1 września 1939 – wybuch II wojny światowej
 
17 września 1939 – napad ZSRR na Polskę znany jako „nóż w plecy”. 17 września 1944 rozpoczęła się operacja Market – Garden w której wzięła udział Samodzielna Brygada Spadochronowa pod dowództwem gen. Stanisława Sosabowskiego.
 
11 Listopada 1918 – Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. Jest to data umowna, ale jednocześnie zbieżna z datą oficjalnego końca I wojny światowej. Dzień ten jest dniem świątecznym w wielu krajach Europy.
 
13 grudnia 1981 – Wprowadzenie stanu wojennego przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego.
 
Nie jest to żadna oficjalna lista, a tylko propozycja. Każdy sam powinien zdecydować kiedy chce wywieszać flagę. Flaga mówi też coś o nas samych, mówi „Jestem patriotą, pamiętam, obchodzi mnie mój kraj i nie wstydzę się tego”. Zaczyna się zwykle od pierwszej samotnie wywieszonej na całym bloku, a potem nagle sąsiedzi też wpadają na taki pomysł i od razu te narodowe święta wyglądają inaczej.
 
W związku pytaniami o trwałość flag pozwoliłem sobie napisać parę słów na ten temat.
 
Flagi robimy z dzianiny poliestrowej, materiał ten wymyślono specjalnie po to, aby z niego produkować flagi gdyż dobrze znosi deszcz, a kolory na nim nie blakną tak szybko i nie spływają. Nie jest on jednak niezniszczalny, jak każdy materiał ma on swoją wytrzymałość. Największe obciążenia występują na końcach flag, ponieważ tam flaga najbardziej „łopocze”. Przyjmuje się, że pozostawienie flag na masztach przy prędkości wiatru powyżej 50 km/h jest ryzykowne. Największym problemem jest zanieczyszczenie. Po pierwsze brudna flaga źle wygląda, po drugie brud dodatkowo obciąża włókna i tym łatwiej się ona drze. Pochodne spalin, kwaśne deszcze i promienie UV powodują, że nawet flagi, o które staramy się dbać z czasem stają się coraz słabsze. Niestety jest to produkt zużywalny i jego trwałość zależy przede wszystkim od tego jak duży ruch uliczny jest w pobliżu i jak silne wiatry występują na danym obszarze.
 
Od nas mogą Państwo oczekiwać najwyższej staranności wykonania. Nie spisujemy natomiast, żadnych umów gwarancyjnych, zamiast tego stosujemy zasadę, że nowe flagi powinny wytrzymać przynajmniej 3 miesiące i jeśli w tym czasie oberwie się jakiś karabińczyk czy rozerwie szew, flaga jest bezpłatnie naprawiana. Nie możemy natomiast gwarantować, że przez te 3 miesiące flaga będzie czysta i piękna. Wręcz przeciwnie na pewno będzie brudna, podobnie jak koszula noszona przez ten czas.
 
Ewentualna naprawa flag starszych niż 3 miesiące jest już usługa płatną.
 
Co można zrobić, aby flagi jak najdłużej nam służyły i ładnie wyglądały?
 
Przy silnym wietrze należy je zdejmować lub przynajmniej opuszczać do połowy masztu ( im wyżej tym wiatr mocniej wieje).
 
Prać flagi co 2 – 3 tygodnie brud osłabia i obciąża materiał.
 
Do prania nie używać chlorowych wybielaczy.
 
2 komplety wieszane na zmianę będą służyły dłużej i wyglądały ładniej niż jeden komplet wiszący do zdarcia.
 
Barwy Narodowe i flaga Rzeczypospolitej Polskiej
 
1. Flaga Narodowa
 
 
 
2. Barwy narodowe
 
 
Tekst ustawy o godle,barwach narodowych i hymnie..
 
 
USTAWA
 
z dnia 31 stycznia 1980 r. 
 
o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych 
 
(tekst jednolity)
 
Wstęp (uchylony)
 
Art. 1. 1.Orzeł biały, biało-czerwone barwy i "Mazurek Dąbrowskiego" są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
 
2.Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. 
 
3.Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach. 
 
Art. 2. 1.Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.
 
2.Wzór godła Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 1.
 
Art. 2a.Wizerunku orła ustalonego dla godła używają: 
 
1) organy władzy państwowej; 
 
2) organy administracji rządowej; 
 
3) gminy, związki międzygminne oraz ich organy; 
 
4) powiaty, związki powiatów oraz ich organy; 
 
5) samorządy województw oraz ich organy; 
 
6) sądy, prokuratury i komornicy sądowi; 
 
7) samorządowe kolegia odwoławcze; 
 
8) regionalne izby obrachunkowe; 
 
9) jednostki organizacyjne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; 
 
10) jednostki organizacyjne Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Obrony Cywilnej Kraju; 
 
11) jednostki organizacyjne Służby Więziennej; 
 
12) szkoły publiczne, szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych, państwowe szkoły wyższe, niepaństwowe szkoły wyższe; 
 
13) inne podmioty, jeżeli przepisy szczególne uprawniają je do używania wizerunku orła. 
 
Art. 3. 1.Godło Rzeczypospolitej Polskiej umieszcza się w szczególności w pomieszczeniach urzędowych i salach posiedzeń, salach wykładowych i lekcyjnych należących do: 
 
1) organów państwowych; 
 
1a) organów gmin, powiatów, samorządów województw oraz związków jednostek samorządu terytorialnego; 
 
1b) klubów, kół i zespołów poselskich, senackich i parlamentarnych oraz biur poselskich, senatorskich i poselsko-senatorskich;
 
2) jednostek Sił Zbrojnych;
 
3) szkół i placówek oświatowo-wychowawczych; 
 
4) przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą.
 
1a.Na budynkach siedzib podmiotów, o których mowa w art. 2a, umieszcza się urzędowe tablice z godłem Rzeczypospolitej Polskiej oraz urzędowe tablice z napisem nazwy tego podmiotu. 
 
1b.Urzędowa tablica z godłem ma kształt owalny w układzie pionowym, obwódkę biało-czerwoną i tło szare, na którym znajduje się godło Rzeczypospolitej Polskiej. Urzędowa tablica z napisem jest prostokątna w układzie poziomym, ma tło czerwone, a litery napisu białe.
 
2.Godło Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ust. 1, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2. 
 
3.Jednostki organizacyjne wymienione w ust. 1 pkt 4, w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych, umieszczają godło Rzeczypospolitej Polskiej także na obiektach stanowiących ich siedziby urzędowe.
 
4.Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wzory oraz wymiary urzędowych tablic z godłem Rzeczypospolitej Polskiej i napisem, a także sposób ich umieszczania na budynkach siedzib podmiotów, o których mowa w art. 2a, biorąc pod uwagę czytelność i estetykę tablic oraz funkcjonalność ich umieszczania. 
 
Art. 4. 1.Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.
 
2.Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
 
3.Wzór barw Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 2.
 
Art. 5. 1.Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.
 
2.Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2.
 
3.(uchylony).
 
Art. 6. 1.Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie.
 
2.Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest także flaga określona w ust. 1, z umieszczonym pośrodku białego pasa godłem Rzeczypospolitej Polskiej.
 
3.Wzory flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej i flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 3. 
 
Art. 6a.Ustanawia się dzień 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. 
 
Art. 7. 1.Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad: 
 
1) Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej; 
 
2) Senatu Rzeczypospolitej Polskiej; 
 
3) Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
 
4) Rady Ministrów oraz Prezesa Rady Ministrów; 
 
5) organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - w czasie ich sesji; 
 
6) organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych.
 
2.Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą również polskie statki żeglugi śródlądowej. 
 
3.Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej można umieszczać w innych miejscach niż wymienione w ust. 1 i 2, z uwzględnieniem art. 1 ust. 2. 
 
Art. 8. 1.Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą:
 
1) przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, a także kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji - w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych; 
 
2) cywilne lotniska i lądowiska;
 
3) cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą; 
 
4) kapitanaty (bosmanaty) portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe. 
 
2.Minister właściwy do spraw zagranicznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady dotyczące postępowania w sprawach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, uwzględniając praktykę i zwyczaje istniejące w państwie przyjmującym, określając sytuacje, w których podnoszenie flagi państwowej jest obowiązkowe, oraz określając szczegółowo jej usytuowanie. 
 
3.Minister Transportu i Gospodarki Morskiej określi sposób podnoszenia flagi państwowej z godłem Rzeczypospolitej Polskiej na cywilnych lotniskach i lądowiskach oraz na cywilnych samolotach komunikacyjnych podczas lotów za granicą.
 
Art. 9. 1.Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą polskie statki morskie jako banderę, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi; ponadto do bandery stosuje się prawo i zwyczaje międzynarodowe.
 
2.Statki morskie pełniące specjalną służbę państwową podnoszą także flagę oznaczającą pełnienie tej służby. 
 
3.Minister właściwy do spraw gospodarki morskiej ustala wzory flag na oznaczenie pełnionej specjalnej służby państwowej oraz okoliczności i warunki ich podnoszenia. 
 
Art. 10.Przepisy wydane na podstawie ustawy mogą przewidywać obowiązek podnoszenia flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej także w innych wypadkach niż określone w art. 7-9. 
 
Art. 11. 1.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje. 
 
2.W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. 
 
Art. 12. 1.Hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej jest "Mazurek Dąbrowskiego". 
 
2.Tekst literacki hymnu państwowego zawiera załącznik nr 4.
 
3.Tekst muzyczny hymnu państwowego w układach: na jeden głos, na fortepian oraz na głos i fortepian zawiera załącznik nr 5.
 
4.Minister Kultury i Sztuki zatwierdza tekst muzyczny hymnu państwowego w układach: na zespoły chóralne, instrumentalne i instrumentalno-wokalne.
 
Art. 13. 1.Hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza publicznie w układach, o których mowa w art. 12.
 
2.Publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych. 
 
3.(uchylony). 
 
Art. 14. 1.Podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu państwowego obowiązuje zachowanie powagi i spokoju. Osoby obecne podczas publicznego wykonywania lub odtwarzania hymnu stoją w postawie wyrażającej szacunek, a ponadto mężczyźni w ubraniach cywilnych - zdejmują nakrycia głowy, zaś osoby w umundurowaniu obejmującym nakrycie głowy, niebędące w zorganizowanej grupie - oddają honory przez salutowanie. Poczty sztandarowe podczas wykonywania lub odtwarzania hymnu oddają honory przez pochylenie sztandaru. 
 
2.Przepisy wydane na podstawie ustawy określają zachowanie się osób w umundurowaniu, występujących w zorganizowanej grupie.
 
Art. 15.Godło i barwy Rzeczypospolitej Polskiej są umieszczane, a hymn Rzeczypospolitej Polskiej wykonywany lub odtwarzany w sposób zapewniający im należną cześć i szacunek.
 
Art. 16. 1.Symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie mogą być umieszczane na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego.
 
2.Dozwolone jest umieszczanie na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego godła lub barw Rzeczypospolitej Polskiej w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.
 
Art. 16a.Pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 77 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis "Rzeczpospolita Polska".
 
Art. 16b. 1.Pieczęcią Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej".
 
2.Pieczęcią Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy 62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis "Senat Rzeczypospolitej Polskiej".
 
3.Pieczęcią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła średnicy62 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej".
 
Art. 16c. 1.Urzędową pieczęcią jest metalowa, tłoczona pieczęć okrągła zawierająca pośrodku wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, a w otoku napis odpowiadający nazwie podmiotu uprawnionego do używania urzędowej pieczęci.
 
2.Urzędową pieczęcią gminy, powiatu, samorządu województwa lub związku jednostek samorządu terytorialnego może być również pieczęć, o której mowa w ust. 1, zawierająca pośrodku, zamiast wizerunku orła ustalonego dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiednio herb gminy, powiatu lub województwa. Odcisk pieczęci z herbem nie może być umieszczany na dokumentach urzędowych w sprawach z zakresu administracji rządowej. 
 
3.Urzędowej pieczęci używają podmioty, o których mowa w art. 2a. 
 
Art. 16d.Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wymiary oraz sposób używania i strzeżenia urzędowych pieczęci, a także tryb zamawiania i sposób wyrobu urzędowych pieczęci oraz nadzór nad ich wyrobem, uwzględniając w szczególności konieczność zapobieżenia utracie urzędowych pieczęci przez uprawnione podmioty. 
 
Art. 17. 1.Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w drodze rozporządzenia: 
 
1) wydaje przepisy przewidziane w art. 10 oraz art. 14 ust. 2, 
 
2) może ustalać zasady obchodów świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym 
 
-  biorąc pod uwagę uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje, kierując się w szczególności potrzebami społeczności lokalnych.
 
2.Zasady i okoliczności stosowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określa Minister Obrony Narodowej.
 
Art. 18.Traci moc dekret z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. Nr 47, poz. 314, z 1956 r. Nr 7, poz. 43 oraz z 1957 r. Nr 10, poz. 42) w części dotyczącej godła i barw Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
 
Art. 19.Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
 
 
Mimo iż w Polsce protokół flagowy nie jest uregulowany prawnie, na podstawie regulacji obowiązujących w innych państwach Polski Instytut Heraldyczno - Weksylologiczny opracował wytyczne jakimi należy się kierować. Poniżej najważniejsze informacje. 
 
Źródło: Album Polski Instytutu Heraldyczno-Weksylologicznego.
 
 
 
1. Warunki ekspozycji flag
 
- flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe
 
- na zewnątrz flaga ma być eksponowana od światu do zmierzchu, jeśli ma być eksponowana po zmierzchu, musi być dobrze oświetlona
 
- nie wywiesza się flagi w dni deszczowe, podczas zamieci śnieżnych oraz przy wyjątkowo silnym wietrze
 
- flaga nie może dotykać podłoża
 
- na fladze nie umieszcza się żadnych napisów ani rysunków
 
- jedynym właściwym sposobem utylizacji starej flagi jest jej niepubliczne spalenie lub jeśli jest ona związana z jakimś szczególnym wydarzeniem, przekazanie do muzeum
 
2. Ekspozycja flagi
 
Podstawowym sposobem ekspozycji flagi jest wywieszenie jej na maszcie pionowym lub skośnym. Inne sposoby to:
 
- wywieszenie z okna lub balkonu na drążku umieszczonym prostopadle do ściany budynku
 
- zawieszenie pionowo nad ulicą na linie rozciągniętej miedzy dwoma budynkami
 
- zatknięcie flagi na drążku w ukośnym uchwycie przymocowanym do ściany budynku, latarni
 
- zamocowanie flagi na drążku do prawego błotnika pojazdu
 
- niesienie na drzewcu w pochodzie
 
- umieszczenie na drzewcu/maszcie w przeznaczonej do tego podstawie w sali lub gabinecie oraz na podium po prawej stronie mówcy
 
 
 
3. Ceremoniał flagowy
 
Uroczyste podniesienie flagi odbywa się przy akompaniamencie hymnu narodowego. Uczestniczą w nim dwie osoby, pierwsza zaczepia flagę za pomocą karabińczyków do linki przy maszcie, druga w tym czasie podtrzymuje luźny skraj flagi, tak aby nie dotknęła ona podłoża. Osoba, która umocowała flagę, wciąga ją na maszt, druga puszcza dopiero gdy luźny skraj flagi jest na wysokości jej ramienia. Flagę podnosi się na maszt energicznie a opuszcza powoli. Flagę po ściągnięciu z masztu należy złożyć.
 
 
W dniach żałoby narodowej flagi na masztach pionowych spuszcza się do połowy masztu. Rano podnosi się flagę na szczyt masztu a następnie powoli spuszcza do połowy. Wieczorem na chwilę podnosi się flagę na szczyt masztu a następnie spuszcza w dół i składa. Flagi na drzewcach/masztach ukośnych opatruje się kirem.
 
 
Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony. Jeśli flaga jest zawieszona pionowo nad ulicą, pas biały będzie zawsze z lewej strony dla patrzących w kierunku rosnącej numeracji domów.
 
Flaga przykrywająca trumnę jest ułożona tak aby linia rozdzielająca barwę białą od czerwonej znajdowała się wzdłuż linii środkowej długości trumny. Pas biały powinien znajdować się nad sercem zmarłego. Po ceremonii flagę należy zdjąć, złożyć i przekazać najbliższemu krewnemu osoby zmarłej lub jej pełnomocnikowi.
 
 
Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony. Jeśli flaga jest zawieszona pionowo nad ulicą, pas biały będzie zawsze z lewej strony dla patrzących w kierunku rosnącej numeracji domów.
 
Zaleca się aby flaga towarzyszyła odsłonięciu pomnika lub tablice pamiątkowej, jednakże nie jako zasłona lub przykrycie w/w.
 
Flagą nie oddaje się honorów.
 
Flagi nie używa się jako opakowania.
 
4. Ekspozycja flagi państwowej z innymi flagami
 
Jak zostało powiedziane wcześniej, flaga gospodarze zajmuje honorowe miejsce. Hierarchia kształtuje się następująco:
 
1. Flaga gospodarza - w naszym przypadku - flaga Rzeczpospolitej Polskiej
 
2. Flaga innego państwa (jeśli jest więcej niż jedna flaga obcego państwa, obowiązuje kolejność alfabetyczna, w języku polskim)
 
3. Flaga województwa
 
4. Flaga powiatu
 
5. Flaga gminy
 
6. Flaga Unii Europejskiej
 
7. Flaga organizacji ogólnopolskiej
 
8. Flaga organizacji międzynarodowej
 
9. Flaga służbowa (policja, straż pożarna, straż miejska, poczta, itp.)
 
10. Flaga firmowa
 
11. Flaga okolicznościowa
 
Ilustracje przedstawiające przykładowe układy flag:
 
 
 

5. Ekspozycja flag na masztach pionowych
 
Jeśli chcemy zainstalować jeden maszt, powinien się on znajdować po lewej stronie wejścia, patrząc z pozycji osoby wchodzącej. Jeśli instalujemy dwa lub więcej masztów, możemy rozmieścić je równolegle do fasady budynku lub prostopadle do niego - wzdłuż alei prowadzącej do wejścia głównego. Wszystkie maszty muszą mieć jednakową wysokość. Odległość między masztami nie może być mniejsza niż 1/5 wysokości masztów. Wszystkie flagi muszą mieć jednakową szerokość (krawędź flagi równoległa do masztu). Szerokość flagi nie może być mniejsza niż 1/6 i większa niż 1/4 wysokości masztu. Na jednym maszcie wywieszamy tylko jedną flagę. Jeśli flaga polska jest eksponowana z innymi flagami, wciąga się ją jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią.